Przestępstwo niealimentacji

Wina w rozkładzie pożycia
12 stycznia, 2024
Czy dziadkowie mogą wystąpić do Sądu o uregulowanie ich kontaktów z wnukami?
14 stycznia, 2024

Przestępstwo niealimentacji polega na uchylaniu się od wykonania obowiązku alimentacyjnego. Z powyższego wynika, że sprawcą przestępstwa niealimentacji może być tylko ta osoba, na której ciąży obowiązek alimentacyjny, czyli obowiązek dostarczania środków utrzymania.

Obowiązek alimentacyjny winien być określony co do wysokości i wynikać z:

– orzeczenia sądowego,

– ugody zawartej przed sądem albo innym organem, albo

– innej umowy.

Do popełnienia przestępstwa dochodzi, gdy:

– łączną wysokość zaległości powstałych wskutek uchylania się od alimentacji stanowi równowartość co najmniej 3 świadczeń okresowych, albo

– jeżeli opóźnienie zaległego świadczenia innego niż okresowe wynosi co najmniej 3 miesiące.

Nie chodzi tu zatem wyłącznie o sytuacje, gdy sprawa nie płaci alimentów przez okres co najmniej trzech miesięcy. Do popełnienia przestępstwa dojdzie także wówczas, gdy obowiązany płaci co miesiąc alimenty, jednak w mniejszej kwocie i suma zaległości wynosi równowartość co najmniej trzech świadczeń.

Przestępstwo to można popełnić zarówno z zamiarem bezpośrednim, jak i ewentualnym.

Kwalifikowana postać przestępstwa niealimentacji

Do zaostrzenia odpowiedzialności dojdzie wówczas, gdy brak płacenia alimentów naraża osobę uprawnioną do alimentacji na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb życiowych.

Jaka kara grozi za przestępstwo niealimentacji?

Sprawca przestępstwa niealimentacji podlega karze grzywny, karze ograniczenia wolności albo karze pozbawienia wolności do jednego roku. W przypadku, gdy w wyniku przestępstwa dojdzie do narażenia osoby uprawnionej na niemożność zaspokojenia swoich podstawowych potrzeb życiowych, Sąd orzeka grzywnę, karę ograniczenia wolności albo karę pozbawienia wolności do dwóch lat.

Klauzula niekaralności

Żeby uniknąć kary należy nie później niż przed upływem 30 dni od pierwszego przesłuchania w charakterze podejrzanego uiścić w całości zaległe alimenty. W przypadku kwalifikowanej postaci przestępstwa, tj. gdy sprawca naraża osobę uprawnioną do alimentów na niemożność zaspokojenia podstawowych potrzeb, Sąd nie odstąpi od wymierzenia kary, jeżeli sprzeciwia się temu stopień winy oraz poziom społecznej szkodliwości.

Ściganie przestępstwa niealimentacji

Przestępstwo co do zasady ścigane jest na wniosek:

– pokrzywdzonego;

– organu pomocy społecznej lub

– organu podejmującego działania wobec dłużnika alimentacyjnego.

Ściganie przestępstwa następuje jednak z urzędu, jeżeli pokrzywdzonemu zostały przyznane odpowiednie świadczenia rodzinne albo świadczenia pieniężne wypłacane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów.

Czy masz problemy związane z płatnościami alimentacyjnymi? Adwokat Jolanta Dymek posiada wieloletnie doświadczenie w dziedzinie prawa rodzinnego. Jako specjalista oferuje kompleksową pomoc prawną oraz pełne wsparcie w prowadzeniu spraw związanych z alimentami.

Zapraszamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii Adwokackiej w Legionowie. Adwokat Jolanta Dymek Legionowo.

www.adwokatwlegionowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *