Rodzice zobowiązani są do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb swojego dziecka, które nie jest jeszcze w stanie samodzielnie się utrzymać. W przepisach prawa nie zostało wskazane do którego roku życia rodzice mają obowiązek finansować swoje dzieci, co oznacza, że obowiązek alimentacyjny nie jest ograniczony żadnym terminem, powstaje z chwilą urodzenia dziecka i trwa do momentu, w którym dziecko uzyska zdolność samodzielnego utrzymania się. Sam fakt uzyskania przez dziecko pełnoletności nie powoduje wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego.
Czy można wnosić o uchylenie obowiązku alimentacyjnego?
Zgodnie z brzmieniem art. 133 § 3 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego Rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem dziecka pełnoletniego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się.
Z przepisu tego wynikają dwie odrębne przesłanki możliwości żądania uchylenia obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletniego dziecka:
Kontynuowanie przez dziecko nauki po osiągnięciu pełnoletniości jest podstawą do dalszego alimentowania dziecka przez rodzica. Ustawodawca uzależnił możliwość uchylenia się przez rodzica od obowiązku alimentacyjnego od niedokładania przez dziecko starań w celu uzyskania możliwości samodzielnego utrzymania się. Jeżeli dziecko przerwie naukę po osiągnięciu pełnoletniości, nie podejmuje zatrudnienia ani żadnych działań mających na celu uzyskanie możliwości samodzielnego utrzymania się, to brak jest uzasadnienia do utrzymania obowiązku alimentacyjnego rodzica. Nie tylko jednak przerwanie nauki uzasadnia możliwość uchylenia się od obowiązku alimentacyjnego. Możliwość uchylenia się od świadczeń alimentacyjnych będzie miała miejsce także w przypadku zaniedbywania przez dorosłe dziecko edukacji, podejmowania nauki bez zamiaru zdobycia wykształcenia i zawodu. Brak należytego postępu w nauce obejmuje przede wszystkim powtarzanie lat studiów i rozpoczynanie nowych kierunków bez zauważalnych osiągnięć.
Rozpoczęcie postępowania w przedmiocie uchylenia alimentów wymaga złożenia pozwu, który stanowi kluczowy dokument w procesie.
Adwokat Jolanta Dymek posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o uchylenie alimentów. Sporządzamy pozwy, apelacje, reprezentujemy Klientów przed Sądami wszystkich instancji.
Zapraszamy do skorzystania z usług naszej Kancelarii Adwokackiej w Legionowie. Adwokat Jolanta Dymek Legionowo.