Wybór między rozwodem a separacją zależy od indywidualnej sytuacji małżonków i ich potrzeb. Rozwód polega na rozwiązaniu małżeństwa na podstawie wyroku sądu, czyli orzeczenie rozwodu kończy prawnie małżeństwo. Separacja z kolei to sądowe uregulowanie faktycznego rozłączenia małżonków, jednak bez rozwiązywania ich związku małżeńskiego. Na skutek orzeczenia separacji przez Sąd małżeństwo formalnie trwa nadal. Oznacza to, że małżonek będący w separacji nie może zawrzeć kolejnego związku małżeńskiego. Małżonkowie jednak nie są już zobowiązani do wspólnego pożycia. Można więc powiedzieć, że separacja jest czasem na „zastanowienie się”.
Do rozwiązania małżeństwa przez rozwód koniecznym jest, aby pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Z kolei do orzeczenia separacji wystarczy, by rozkład pożycia był zupełny.
Co zatem oznacza, że rozkład pożycia małżonków ma charakter zupełny? O zupełnym rozkładzie pożycia mówimy wówczas, gdy doszło do wezwania wszystkich więzi łączących małżonków, czyli więzi duchowej, fizycznej i gospodarczej. Z kolei rozkład pożycia ma charakter trwały, jeżeli na podstawie okoliczności sprawy zasadny jest wniosek, że małżonkowie nie powrócą już do wspólnego pożycia.
Podkreślenia jednak wymaga, że nawet jeśli nastąpił rozkład pożycia Sąd nie orzeknie ani rozwodu, ani separacji, jeżeli wskutek orzeczenia mogłoby ucierpieć dobro wspólnego małoletniego dziecka (dzieci) albo gdy z innych powodów orzeczenie byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
Po orzeczeniu przez Sąd zarówno rozwodu, jak i separacji pomiędzy małżonkami ustaje ustawowa wspólność majątkowa małżeńska. Ponadto małżonkowie nie dziedziczą po sobie i to zarówno małżonkowie rozwiedzeni, jak i pozostający w orzeczonej przez Sąd separacji.
W przypadku posiadania przez małżonków małoletnich dzieci Sąd, zarówno w wyroku rozwodowym, jak i orzekającym separację, orzeka o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej, o kontaktach z dzieckiem oraz o wysokości świadczeń alimentacyjnych na rzecz małoletnich.
Na zgodne żądanie małżonków sąd orzeknie o zniesieniu separacji. Z chwilą orzeczenia zniesieniu separacji ustają jej skutki. Znosząc separację, sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym dzieckiem.
Zarówno od pozwu o rozwód, jak i o separację ,pobiera się opłatę stałą w kwocie 600 zł. Jeżeli jednak separacja ma zostać orzeczona na zgodne żądanie małżonków, to opłata wynosi 100 zł.
Sądem właściwym do złożenia zarówno pozwu o rozwód, jak i o separację jest Sąd Okręgowy.
Adwokat Jolanta Dymek posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu spraw o rozwód i separację. Sporządzamy pozwu, apelacje. Reprezentujemy Klientów przed Sądami wszystkich instancji. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.