Rozwód może nastąpić – bez orzekania o winie – z wyłącznej winy jednego małżonka – z winy obojga małżonków.
Udowodnienie wyłącznej winy jednego małżonka jest trudne i wymaga przedstawienia dowodów. Oto kilka możliwych środków dowodowych, które mogą pomóc w udowodnieniu winy w postępowaniu rozwodowym:
– zeznania świadków: jeżeli są osoby, które były świadkami zachowań jednego z małżonków, które spowodowały zupełny i trwały rozkład pożycia, należy je wskazać już w samym pozwie rozwodowym (odpowiedzi na pozew rozwodowy). Wówczas zostaną one wezwane na rozprawę i przesłuchane w charakterze świadka.
– korespondencja z małżonkiem, nagrania: przestawienie dowodów w postaci dokumentów również może pomóc w udowodnieniu winy. Dokumenty należy rozumieć szeroko, jak m.in. korespondencja SMS, wiadomości e-mail, nagrania rozmów, w których uczestniczymy;
– obdukcje: jeżeli istnieją kwestie związane z przemocą domową do pozwu / odpowiedzi na pozew należy dołączyć stosowne dokumenty;
– raport detektywa: jeżeli istnieją podejrzenia odnośnie niewierności małżonka raport detektywa może stanowić ważny dowód w sprawie.
Warto pamiętać, że udowodnienie winy w rozkładzie pożycia może być trudne i skomplikowane. Zaleca się skonsultowanie się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w sprawach rodzinnych, który będzie mógł udzielić odpowiednich porad prawnych i pomóc w zebraniu odpowiednich dowodów.
Adwokat Jolanta Dymek posiada bogate doświadczenie w prowadzeniu postępowań rozwodowych. Sporządzamy pozwy, apelacje, reprezentujemy Klientów przed Sądami wszystkich instancji. Zapraszamy do skorzystania z naszych usług.